2019-06-16, sekmadienis, 20:07.     Šiandien Joniškyje saulė teka 04:41, leidžiasi 21:55, dienos ilgumas 17:14.

Jauniūnuose paminėtos Saulės mūšio 782-osios metinės

2018-09-24, paskelbė Dienos NAUJIENOS
Jauniūnuose paminėtos Saulės mūšio 782-osios metinės

Rugsėjo 21-ąją, Baltų vienybės dienos išvakarėse, paminėtos Saulės mūšio pergalės 782-osios metinės istorinėje mūšio vietoje Jauniūnuose  (Joniškio r.). Čia simboliškai prisiminti 1236-ųjų metų istoriniai įvykiai, kuomet sutriuškintas Kalavijuočių ordinas ir nutrauktas baltų žemių užkariavimas.

 

Saulės mūšio pergalės vietoje sulaukta svečių iš Latvijos – su švente sveikino Lietuvos ambasadorius Latvijoje Jo Ekscelencija Artūras Žurauskas. Į renginį atvyko Latvijos lietuvių bendruomenės senjorų tautinių šokių kolektyvas „Bijūnas“ ir Rygos lietuvių vidurines mokyklos auklėtiniai. Moksleiviai vedė renginį ir skaitė eiles ne tik lietuvių, bet ir latvių kalbomis, skambėjo žodžiai: „Lenkiuosi tau, gimtoji žeme, / Ne nuolankumas, / O meilė / Tau manyje gyvena...“

 

Ąžuolo lapų girlianda – amžinybės simboliu, vainikuotas atminimo akmuo, esantis pergalės mūšio vietoje. Tradiciškai Šiaulių skautai įžiebė baltų vienybės laužą – kaip vienybės simbolį. Minint Baltų vienybės dieną, visi baltų genčių palikuonys Lietuvoje, Latvijoje ir visame pasaulyje kviečiami įsijungti į Baltų vienybės ugnies sąšauką ir uždegti ugnis ant kalnų, piliakalnių, su baltų istorija susijusiose vietose. Ugnis ant tolimo kalno, tai ne tik vienybės simbolis, bet ir ženklas, kad esame.

 

Joniškio rajono savivaldybės mero pavaduotoja Vaida Aleknavičienė, pasveikinusi visus renginio dalyvius su švente, kalbėjo, kad istorinė atmintis susieja gyvąją tautos kartą,  išėjusias kartas ir kuria ryšį ateinančiomis kartoms. „Šiandien galime pasakyti, jog, nepaisant tekusių iššūkių, sunkumų ir skaudžių kirčių, mes, baltai, išsaugojome savo kalbą, papročius ir vertybes, o svarbiausia – savo istorinę atmintį ateities kartoms. Tai yra mūsų pergalė prieš laiką.“ – kalbėjo mero pavaduotoja.

 

Apie istorijon įsirašiusius įvykius pasakojo istorikas humanitarinių mokslų daktaras Romas Batūra, apie šio mūšio atminties įprasminimo svarbą mintimis dalijosi Lietuvos kultūros fondo valdybos pirmininkas Lietuvos kultūros fondo valdybos pirmininkas Hubertas Smilgys.Svečiai prisiminė istorinius faktus ir prieš 782 metus vykusiame mūšyje pasiektą svarbią pergalę. Renginio svarba pasidžiaugė ir istorijos mokytoja Nijolė Bikulčienė iš Vilniaus Viršuliškių progimnazijos, kartu su būriu penktokų atvykusi į gyvą istorijos pamoką.

 

Renginyje skambėjo Lietuvos pagyvenusių žmonių asociacijos Joniškio skyriaus mišraus vokalinio ansamblio „Sidabrė“ (vadovė D. Poliakienė) , Šiaulių skautų ir kitų muzikantų dainos. Šventę pagyvino  Latvijos lietuvių bendruomenės senjorų tautinių šokių kolektyvo „Bijūnas“ šokiai (vadovas Latvijos bendruomenės pirmininkas Rolandas Žalnierius).

 

Po renginio dalyviai buvo vaišinami plovu. Renginį vedė Rygos lietuvių vidurinės mokyklos moksleiviai Emilija Zapalskytė ir Dominykas Kulišovas. Minėjimą organizavo Joniškio kultūros centro Gataučių skyrius. Renginio organizatorius R. Žalnierius dėkoja Gataučių seniūnei Agnei Daugėlaitei už pagalbą organizuojant šventę.

 

Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus informacija ir nuotraukos

 

Su Lietuvos ambasadoriumi Latvijoje Jo Ekscelencija Artūru Žurausku ( centre)

 

Latvijos lietuvių bendruomenės senjorų tautinių šokių kolektyvas „Bijūnas“

 

Rygos lietuvių vidurinės mokyklos moksleiviai Emilija Zapalskytė ir Dominykas Kulišovas

 

Joniškio mero pavaduotoja V. Aleknavičienė su Lietuvos ambasadoriumi Latvijoje Jo Ekscelencija Artūru Žurausku.

 

Latvijos lietuvių bendruomenės senjorų tautinių šokių kolektyvas „Bijūnas“

 

Šiaulių skautai

 

Pasakoja istorikas humanitarinių mokslų daktaras Romas Batūra. Mintimis dalijasi Lietuvos kultūros fondo valdybos pirmininkas Lietuvos kultūros fondo valdybos pirmininkas Hubertas Smilgys (stovintis kiek atokiau)

 
 
Contact form

Šios dienos vardadieniai