2020-10-22, ketvirtadienis, 16:10.     Šiandien Joniškyje saulė teka 08:03, leidžiasi 18:01, dienos ilgumas 9:58.

Šiaulių apskrities teritorijoje esančios įstaigos neranda valstybės tarnautojų

2020-10-16, paskelbė Nuomonės ir aktualijos
Šiaulių apskrities teritorijoje esančios įstaigos neranda valstybės tarnautojų

Šiais metais Šiaulių apskrities teritorijoje esančios valstybės ir savivaldybių įstaigos Valstybės tarnybos portale paskelbė 65konkursus ir atrankų (toliau kartu – konkursai) į valstybės tarnybą. Didžioji dalis bandymų susirasti reikiamą valstybės tarnautoją buvo nesėkmingi. Net 36 konkursų (55,4 proc.) neįvyko. Pagrindinės priežastys – pretendentai neatitiko reikalavimų, nesulaukta nė vieno prašymo dalyvauti konkurse, prašymus pateikę pretendentai neatvyko į konkursą.  

 

Nesėkmingiausiai valstybės tarnautojų atranka vyko į Kelmės rajono teritorijoje esančias įstaigas – neįvyko abu paskelbti konkursai. Ne ką geriau rasti tarnautojus sekėsi Joniškio rajono įstaigoms – neįvyko 5 konkursai iš 6. Iš 34 Šiaulių mieste veikiančių įstaigų skelbtų konkursų nesėkmingas buvo 21 konkursas, Radviliškio rajone – 3 iš 6, Pakruojo rajone – 4 iš 8 konkursų. Akmenės rajono įstaigos tarnautojus rado lengviau – neįvyko tik 1 iš 5 konkursų. Geriausiai sekėsi Šiaulių rajono įstaigoms, kur po abiejų skelbtų konkursų buvo atrinkti tarnautojai.

 

Kaip sakė nuo 2019 m. visų Lietuvos valstybės tarnautojų atranką centralizuotai organizuojančio Valstybės tarnybos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos direktorius Gediminas Miškinis, priežastys čia įvairios. Mažesniems, atokiau nuo pagrindinių centrų esantiems miestams sudėtingiau pritraukti reikiamą išsilavinimą turinčius specialistus. Štai Vilniuje, Kaune į vieną valstybės tarnautojo vietą būna ir 70, ir 90 pretendentų. O tokiuose nedideliuose miestuose kaip Joniškis, Akmenė, Pakruojis – vos po keletą ir tie patys dažnai neatitinka keliamų išsilavinimo, patirties reikalavimų. O pasitaiko, kad ir nė vieno prašymo nesulaukiama.

 

Ypač apmaudu, kai dėl tinkamų pretendentų stokos nepavyksta įstaigų ar jų padalinių vadovų (pavyzdžiui, seniūnų) konkursai. Mat Valstybės tarnybos departamento sudaryta komisija įstaigos ar jos padalinio vadovo konkurso metu atrenka du geriausiai pasirodžiusius laimėtojus, o kuris iš jų užims pareigas, sprendžia į pareigas priimantis asmuo. Bet jei nėra 2 laimėtojų, pavyzdžiui, būtiną bent 6 balų įvertinimą gauna tik vienas pretendentas, konkursas laikomas neįvykusiu.

 

Suprantama, mažame mieste dažnai nėra reikalingų specialistų, o iš didmiesčių juos atsivilioti sunkoka. Ir visgi bandyti būtina ir tam reikalinga kuo platesnė informacijos apie skelbiamus konkursus sklaida. Visi konkursai į valstybės tarnybą skelbiami Valstybės tarnybos portale ir įstaigų interneto svetainėse, Valstybės tarnybos departamentas yra sudaręs sutartis su populiariausiais darbo paieškos portalais, apie naujausius skelbimus informuoja savo „Linkedin“ paskyroje. Tačiau akivaizdu, kad to nepakanka. Pasak Valstybės tarnybos departamento direktoriaus, būtina, kad ir pačios įstaigos aktyviau viešintų savo konkursus socialiniuose tinkluose, vietinėje spaudoje, gal net kaimyninių regionų spaudoje, bendradarbiautų su aukštosiomis mokyklomis.

 

Abejojantiems, ar šiuolaikinė valstybės tarnautojų atranka yra skaidri, G. Miškinis teigia, kad

nepotizmui atrankoje į valstybės tarnybą praktiškai nebėra galimybių. Mat atranka vyksta centralizuotai. Tarnautojo ieškančios įstaigos atstovai, kurie teoriškai galėtų turėti interesą atrinkti kokį konkretų žmogų, pretendentų vertinimo komisijose sudaro mažumą. Didžioji dalis komisijos narių yra Valstybės tarnybos departamento specialistai, taigi jų vertinimai turi persvarą.

 

Taip pat taikoma ir daugiau priemonių siekiant kuo didesnio konkursų skaidrumo. Pavyzdžiui, suvienodinti pareigybių aprašymai, eliminuojant galimybę pareigybės aprašymą pritaikyti prie konkretaus pretendento – identiškoms pareigybėms taikomi tokie patys išsilavinimo, patirties, kompetencijų reikalavimai.

 

Kviečiame sekti Valstybės tarnybos departamentą „Linkedin“ tinkle. Valstybės tarnautojų konkursus rasite Valstybės tarnybos portale.


 

 
 
Contact form

Šios dienos vardadieniai