2019-06-16, sekmadienis, 20:04.     Šiandien Joniškyje saulė teka 04:41, leidžiasi 21:55, dienos ilgumas 17:14.

Švėtės pakrantę papuoš atnaujintas Vyšnių sodas

2018-10-10, paskelbė Dienos NAUJIENOS
Švėtės pakrantę papuoš atnaujintas Vyšnių sodas

Pagal 2014-2020 m. Interreg V-A Latvijos ir Lietuvos bendradarbiavimo per sieną programą aštuonių partnerių iš Lietuvos ir Latvijos bendras projektas „Žaliosios infrastruktūros vystymas žemumų upių kraštovaizdyje“ LLIV 291 („Enhancement of Green Infrastructure in the Landscape of Lowland Rivers“) prasidėjo dar gegužės mėnesį ir truks iki 2020 m. balandžio. Pagrindinis šio projekto tikslas – sustiprinti upių žaliosios infrastruktūros valdymą, integruojant ekosistemų ir kraštovaizdžio koncepcijas į žemupių upių planavimą ir valdymą vietos ir regionų mastu.

 

Žagarės regioninio parko direkcija - vienas iš projekto partnerių Lietuvoje. Svarbiausia projekto veikla Žagarėje – Švėtės upės pakrantėje esančio Vyšnių sodo atnaujinimo ir sutvarkymo darbai. Žagarė nuo seno vadinama „žagarvyšnių miestu“. Ne žiemgališkos jos prigimties, bet, savo kilme būdamos pietų krašto vaisius, atsitiktinai įaugo į Žagarės žemę ir tapo ją garsinančia dalimi. Dar 18 a., sakoma, Žagarėje būta nurodymo miestiečiams savo sodybose pasodinti porą vaismedžių, tarp kurių vienas būtinai būtų vyšnia. Gal tik gražus sutapimas, o gal iš tikro taip buvę, mat ir šiandien bene kiekvienas žagarietis vyšnias savo sodybose augina. 20 a. pradžioje Peterburgo turguje buvęs net atskiras žagarvyšnių skyrius, o vienas Rygos fabrikas iš žagarvyšnių gamino likerį. Siekiant paminėti ir propaguoti Žagarės vyšnias, skatinti kraštiečius bei tautiečius neprarasti istorinės ir kultūrinės tautos atminties nuo 2005 m. Žagarėje kasmet vyksta Žagarės vyšnių festivalis. Tačiau atviros erdvės, kurią puoštų žagarvyšnės, ar sodo, prieinamo visiems, tiek vietiniams, tiek atvykstantiems lankytojams, Žagarėje niekada nebuvo, tad kalbėdami apie žagarvyšnes dažnai išgirstame klausimą: „O kurgi galime tų žagarvyšnių augančių pamatyti, pasigrožėti, paragauti?“    

 

Vyšnių sodą Žagarės regioninio parko direkcija drauge su bendruomene, įvairiomis Žagarės miesto bei Joniškio rajono įstaigomis, organizacijomis, pradėjo kurti dar 2011 m. apleistoje, daug metų nenaudotoje, buvusių daržų, karjerų, šiukšlyno teritorijoje. Tačiau pasirodo vien savo jėgomis patrauklų objektą sukurti ne taip paprasta. Dėl ne itin tinkamo dirvožemio pasodinti medeliai skursta, nyksta, įrengti takai užžėlė žole. Įgyvendinant ENGRAVE projektą Žagarės regioniniame parke Švėtės upės pakrantėje pradėtas kurti Vyšnių sodas bus atnaujintas, sutvarkytas ir išplėstas. Numatyta pasodinti 1000 vnt. įvairių vyšnių ir dekoratyvinių medžių ir krūmų, iš kurių įvairių rūšių vyšnios - 900 vnt. Kiti medžiai, paįvairinsiantys sodą, - pušys, ąžuolai, gluosniai, gudobelės, geltonžiedės ir baltosios sedulos. Vyšnių sodą paįvairins prie kraštovaizdžio derančios žydinčių lauko gėlių pievos. Numatyta pasėti ramunių, neužmirštuolių, aguonų, rugiagėlių. Vyšnių sodo takai bei automobilių stovėjimo aikštelė bus restauruoti, taip pat išgenėti bei patręšti esami medžiai. Netrukus bus pasirašyta sutartis su darbus vykdysiančia įmone ir prasidės darbai.

 

Tikime, jog atnaujintas ir patrauklus sodas taps ne tik vietinių, bet ir atvykstančių lankytojų, turistų populiaria poilsio, pasivaikščiojimų vieta. Čia bus galima susipažinti su Žagarę garsinančiais vaismedžiais, pasigrožėti ir paragauti vyšnių. Kartu tai taps patrauklia erdve įvairiems renginiams bei susibūrimams.

 

Investicijų Žagarėje vertė 80843 eurų (visas projektas 584700 eur, įskaitant ERPF finansavimą 495805,26 Eur).

 

Žagarės regioninio parko direkcijos vyresn.specialistė Modesta Bielskienė

 

 
 
Contact form

Šios dienos vardadieniai